events

 JERZY SAPIEYEVSKI (link to full, English version)

 Jerzy Sapiejewski, AmericanSongClub® - pianista, kompozytor, profesor-emeritus na American University w Waszyngtonie, założyciel i dyrektor artystyczny AmericanSongClub. Po ukończeniu PŚSM we Wrzeszczu uczęszczał Politechnikę Gdańską ale po roku przeniósł się do Akademii Muzycznej gdzie po trzech latach wyjechał na studia do USA.
W Polsce związany był ze studenckim ruchem muzycznym, głównie jazzowym, gdzie dał się wówczas poznać jako wybitny jazzman - pianista i kompozytor młodego pokolenia. Jest jednym z czołowych postaci polskiego jazzu w rozwinięciu tzw. „Trzeciego Nurtu“. (Połączeń jazzu z muzyką klasyczną). Laureat nagród na trzech festiwalach „Jazz nad Odrą“. Występuje na warszawskim "Jazz Jamboree". Jego kompozycje i wykonania zainspirowały Willisa Conovera na polecenie Sapiejewskiego do udziału w warsztatach Gunthera Schullera na festiwalu w Tanglewood a po czym ukończył studia w USA.
Jego koncerty odbywały się w tak prestiżowych miejscach jak Kennedy Center, Carnegie Hall czy Biblioteka Kongresu – a wykonania między innymi przez zespoły, Tokyo String Quartet, An die Musik, Manhattan String Quartet, American Wind Symphony i Atlanta Symphony.
Muzyka skomponowana do przedstawienia "Ryszard III" w Shakespeare Theatre była nominowana do nagrody Helen Hayes Award.
Wykonania, wykłady lub kursy mistrzowskie miały też miejsce w znanych ośrodkach akademicko-naukowych takich jak Eastman School, University of Michigan, University of Texas.

(Celebrating the City of Wroclaw,
Kosciuszko Foundation, Dec. 2017)

Doświadczony pedagog i wykładowca w wielu upowszechniających pogadanek i wykładów zwłaszcza na temat interpretacji i wpływów muzyki amerykańskiej na kulturę światową. Przez wiele lat w ramach pracy nad muzycznymi innowacjami na uniwersytecie, poszukuje poszerzenia środków wyrazu artystycznego łącząc tradycje jazzu amerykańskiego z elementami stylów muzyki europejskiej.
Obecnie programy jego koncertów jako pianisty wypełniają słynne standardy w jego aranżacji, wzbogacone nowymi możliwościami stylistyczno-brzmieniowym i wpływem muzyków takich jak George Gershwin, Dave Brubeck (Cultural Diplomacy), and Keith Jarrett.
"AmericanSongClub" - warsztaty, koncerty i słowo wiążące Sapiejewskiego uświadamiają publiczności podłoże i rolę tej muzyki.
Nowe interpretacje i nastrój, umożliwiają ich sugestywny odbiór i bogatą refleksję w rzeczywiście inspirującym otoczeniu.
Te spotkania wywołują nostalgiczną atmosferę dawnych klubów i smak słynnej tradycji.
(Ambasada RP w Waszyngtonie)
W 2005 r. Sapiejewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi.

A oto taki był początek:
JERZY SAPIEYEVSKI (link to full, English version)

Music Publications       Innovations

LISTEN on YouTube...

Home   MusicHappens   Custom Music   webOrchestra   Events   webSchool   Workshops   Contact